LAVANTANIN GÜZEL KOKUSUNUN YANINDA, BİR O KADAR DA GÜZEL OLAN FAYDALARI


KOKUSUYLA MEST EDEN LAVANTANIN MUHTEMELEN ÇOĞUNU İLK KEZ DUYACAĞINIZ 8 ÖNEMLİ FAYDASI

Genellikle parfüm, sabun ve esans olarak kozmetik sanayisinde kullanılan lavantanın sağlığımızı koruma adına da birçok faydası bulunuyor. Kokusuyla büyüleyen muazzam bitki içeriğiyle de bedenimizi canlandıracak nitelikte…

Akne tedavisi ve yüz kızarıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir : Lavanta, antiseptik ve antifungal özellikleri sayesinde cilt problemlerini ortadan kaldırır.

Sivilceli bölgeye sürülen lavanta yağı düzenli kullandığı taktirde olumlu sonuçlar verir. Aynı zamanda yara ve yanıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Karaciğer yetmezliği tedavisinde kullanılır : Lavanta karaciğer için büyük anlam taşır. Karaciğer yetmezliği hastalığının tedavisinde lavanta kürü oldukça etkilidir.

Zarar görmüş karaciğerin onarımında bu kür hücrelerin yenilenmesi için yardımcı olur.

Yatıştırıcı etkisi sayesinde strese karşı savaş verir : Lavanta yağının sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Yağının rahatlattığı gibi kokusu da yatıştırma konusunda son derece etkilidir. Sinir sisteminizi yatıştırır ve ruh sağlığınızı korur. Sıkıntılı anlarınızda bir avuç lavanta kurusu koklamak size iyi gelecektir.

Romatizma ağrılarını dindirir : Romatizma ağrısı çekenler lavantayı mutlaka tüketmeli. Ağrılarınızın başlangıç aşamasında içeceğiniz lavanta çayı hem sizi sakinleştirecek hem de ağrılarınız artmasını engelleyecek.

Göz altı morlukları tedavisinde kullanılır ve gözleri dinlendirir : Lavanta yağıyla göz kapaklarına kompres yapıldığında gözdeki yorgunluk hissini alır. Göz altı morluk tedavisinde de kulanılmaktadır.

Saçları besler ve parlaklık kazandırır : Yıpranmış saçların onarımında kullanılan lavanta yağı aynı zamanda saça parlaklık kazandırır.

Lavanta yağını duştan önce saçlarınıza sürün ve 30 dakika bekletin. Yıkadıktan sonra ortaya çıkan parlaklığa inanamayacaksınız!


Kabızlık ve gaz problemlerini ortadan kaldırır : Hemen hemen herkesin yaşadığı hazımsızlık problemlerine çözüm; lavanta! Lavanta çayı tüketimi bağırsak problemleri sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar.

Sadece çayını tüketmek yerine, çorbalarınıza lavanta tohumları ekleyebilirsiniz.

Kas ağrılarına iyi gelir : Kas ağrılarına mis kokulu çözüm; lavanta banyosu! Duş alacağınız suyu 5 çay kaşığı lavanta yağı eklemeniz yeterli olacaktır.

Lavanta banyosu vücudunuzu dinlendirip ağrılarınızın giderilmesinde etkili olacak. Sadece vücudunuzu dinlendirmekle kalmayıp aynı zamanda sizi sakinleştirecek.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • http://static.wixstatic.com/media/e9ca84_fd00b1f024eb4e84a81be78100bf8509~mv2.jpg/v1/fill/w_626,h_417/e9ca84_fd00b1f024eb4e84a81be78100bf8509~mv2.jpg
  • http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/wp-content/uploads/2015/12/lavender-oil.jpg
  • https://draxe.com/wp-content/uploads/2014/04/lav-480×480.jpg
  • http://grappinchiropracticclinic.com/wp-content/uploads/2016/07/lavender-essential-oil-benefits.jpg

İçerik Kaynakları :

  • https://draxe.com/lavender-oil-benefits/
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-lavender-essential-oil.html
  • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-lavender-for-skin-hair-and-health/#gref
  • http://www.medicalnewstoday.com/articles/265922.php
  • http://articles.mercola.com/herbs-spices/lavender.aspx
  • http://yemek.mynet.com/kokusuyla-mest-eden-lavantanin-saglik-icin-8-faydasi-1148897

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com