ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI


ÇOK DEĞİL GÜNDE 3-4 ADET ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNİ YUTMAK SİZE İYİ GELECEK!


Yapılan bilimsel araştırmalar zeytin çekirdeğinin boğaz boşluğundan mideye inene kadar eridiği tespit etmişler. Faydaları saymak ile bitmez zeytinin, zeytinyağının, yaprağından tutunda çekirdeğine kadar şifa deposuymuş. Zeytin ve zeytin yağının eksik olmadığı mutfaklarda şifa kaynağı olarak bilinen zeytin ve yağına son yıllarda zeytin çekirdeği de dahil edilmektedir. Bilimsel bir bilgisi bulunmasa bile pek çok uzman tarafından zeytin çekirdeğinin de çeşitli sağlık problemlerine karşı iyi geldiği belirtilmektedir. 

Zeytin çekirdeğini bir bütün olarak yutabilir(doğal veya kendi yaptığınız salamura zeytin ise) ya da toz haline getirerek tüketebilirsiniz.

Zeytin çekirdeğinin faydaları

* Mide sağlığı açısından mide yanması, ülser, gastrit, gibi şikayetlerin azaldığı belirtilmektedir. Mide problemlerinde midenin sakinleşerek iyileştiğini düşünen uzmanlar da bulunmaktadır.

* Sindirim sistemi organları ve işleyişinde zeytin çekirdeğinin faydaları olduğu belirtilmektedir. Zeytin çekirdeği yutmak sindirim sitemindeki sorunların giderilerek iyileşmesine katkı sağlayacaktır.
* Kabızlık sorunlarını hafifletmek için zeytin çekirdeğini deneyebilirsiniz. Ancak toz halinde tüketmenizde fayda var.

* Kanserle mücadelede zeytin ve zeytinyağının olumlu etkileri bilinmektedir. Benzer şekilde zeytin çekirdeği de kansere yakalanma riskini azalttığı gibi kanserli hücrelerle savaşmayı da desteklemektedir. Ancak bilimsel bir kanıtlanmış örnek henüz yoktur.

* Bitkisel bir kayna olarak kırık ve çıkıklara bağlı ağrıların giderilmesi için kullanabilirsiniz. Ağrı kesici özelliğiyle vücudun ağrılar nedeniyle kasılmasını ortadan kaldırarak ağrının hafiflemesiyle gevşemeye yardımcı olacaktır.

* Uzmanların yaptığı araştırmalara göre zeytin çekirdeği yutan kişilerde basur sorunları gözlemlenmemektedir.


Zeytin çekirdeğini kulaktan dolma bilgilerle tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Aksi takdirde daha farklı sağlık problemleriyle karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. 


Zeytin çekirdeğinin başlıca faydalarını Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlunun anlatımıyla aşağıdan izleyebilirsiniz.

Alışılmışın dışında verdiği bilgilerle herkesi şaşırtan Dr. Fevzi Özgönül, kahvaltılarda yediğimiz zeytin çekirdeklerini yutmanın faydalı olduğunu söyledi.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • https://www.dhresource.com/0x0/f2/albu/g2/M00/77/91/rBVaG1ZGoo-AJExwAAJ1POj5z3U161.jpg
  • https://maxpull-gdvuch3veo.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2015/08/olivve-pits-400×268.jpg

İçerik Kaynakları :

  • https://healthimpactnews.com/2013/10-reasons-you-should-be-eating-olives/
  • http://www.chatelaine.com/health/diet/five-health-benefits-of-olives-and-olive-oil-plus-a-zesty-tapenade-recipe/
  • http://www.health24.com/Diet-and-nutrition/Healthy-foods/20-health-benefits-of-olives-20131218
  • http://www.livestrong.com/article/259963-health-benefit-of-black-olives/
  • http://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/diet/7-reasons-you-MUST-eat-olives/articleshow/18516484.cms
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com