Pekmezin İçine Tereyağı Ekleyip İçmenin Derman Olduğu Rahatsızlıklar


Bu aslında yüzyıllardır Anadolu’nun bir çok yerinde kullanılan çok etkili bir şifa kaynağı. Gerçek anlamda tam bir mucizevi karışım. Yapması ve hazırlaması çok kısa ve kolay olduğu için uygulanabilir bir içecek de aynı zamanda. 

Pekmez ve tereyağı karışımı. Hangi pekmezi kullandığınız önemli değil ama tercihen keçiboynuzu ya da karadut pekmezi önerilir. 

Keçiboynuzu zaten bir çok rahatsızlığın tek başına şifası. Başta solunum yolları, akciğerler olmak üzere kansızlıktan halsizliğe kadar her derde deva. Tereyağı ile birleştiğinde ortaya çıkan kıvamı ile içtiğinizden boğazdan midenize gidene kadar değdiği yeri resmen arındırarak ilerliyor. Özellikle üst solunum yolu rahatsızlıkları ile ortaya çıkan boğaz enfeksiyonu ve bunun neticesinde kesilmek bilmeyen öksürük için bire bir. 

Bir kaşık tereyağı eritin ve üzerine bir çay bardağı üzüm pekmezi veya karadut pekmezi ekleyin. Yarım çay bardağı su ilave edip, kaşık kaşık için. Su ilavesini pekmezin şeker keskinliğini azaltması için yapıyoruz. 1 yaşın altındaki bebekler içemez ama göğüs veya sırtına sürülebilir. Öksürük, zatürre, bronşite iyi geliyor. Gribal enfeksiyona da iyi gelir. İçine birazda havacıva katarsanız şifasına şifa katmış olursunuz.

Bu öksürük şurubunun bir diğer yapılışı da, 1 su bardağı pekmeze yarım çay bardağı içe suyu da katarak bir cezvede kısık ateşte kaynatın. Daha sonra içine 1 yemek kaşığı tereyağını ekleyin. Tereyağını da eklediğiniz karışımın kıvamı katılaşacaktır. Bu karışımı ılık halde sabah akşam olmak üzere birer yemek kaşığı tüketin. 

Karışım boğazın yumuşamasını sağlamanın yanı sıra mikroplarında sayısını azaltarak iltihabı önler. Aynı zamanda bu karışım sadece boğaza değil tüm vücuda fayda sağlar. Yemek borusu, mide ve bağırsaklardaki zararlı toksinleri idrar yolu ile atmanıza yardımcı olur.

Özellikle gece uykusunda başlayan ve kesilmek bilmeyen öksürük için bire bir. Boğaz kuruluğuna da çok iyi gelir. İlk andan itibaren şifa olan çok etkili bir doğal şifadır bu karışım.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • https://www.tasteofhome.com/article/9-surprising-uses-molasses-didnt-know//

İçerik Kaynakları :

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com