• Ana Sayfa
  • 1 ÖLÇÜDEN BİR SÜRÜ PAMUK GİBİ BAZLAMA TARİFİ..
1 ÖLÇÜDEN BİR SÜRÜ PAMUK GİBİ BAZLAMA TARİFİ..

Sosyal medya hesabında paylaş:

Veya bu URL’yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

1 tatlı kaşığı tuz
1 paket kuru maya
2 su bardağı yoğurt
Yarım çay bardağı zeytinyağ
1 su bardağı ılık su
9 su bardağı kadar un

1 ÖLÇÜDEN BİR SÜRÜ PAMUK GİBİ BAZLAMA TARİFİ..

  • Orta

Malzemeler

Tarif Hakkında

Paylaş

Hazır almayın derim çünkü dışarıda satılanlardan çok daha bizlerin evde pratik bir şekilde yapabilirsiniz ve oldukça da fazla çıkıyor fazla olanlar istersiniz. Derin dondurucuya koyabilirsiniz. Burada kabın içerisine dokusu vardı o var şöyle bir tatlı kaşığı dolusu tuz ekledim bir paket. Böyle on gramlık küçük paketlerden.

Diğer malzemeler eklemeden bunları şöyle bir karıştırıyorum. Şimdi hamurun ortasına çıksın malzemeler ekleyeceğim iki subardağı yoğurt süt geliyor kullanıyorum. Yarım çay bardağı zeytinyağı eğer isterseniz ayçiçek ya da kullanabilirsiniz. Tarifi devamı için videoyu izlemeyi unutmayın. Yazılı tarif aynı zamanda aşağıda da mevcut.

Adımlar

1
Yaptım

Tüm malzemeyi bir kaba alıp güzelce yoğuralım. Uzun uzun buluyordum arkadaşlar şu an tam istediğim kıvama geldi fakat böyle ele yapışan bir kıvamda daha fazla onu beklemiyorum kocam böyle kadardı kullanıyorum çünkü içinde çok az siyah var.

Ama böyle elimizde çok yapıştığı zaman birazcık parmak kuşlar siyah ayı son olarak şu şekilde toparlayabiliriz. Sonra üzerini kapatıp en az yarım saat kırk beş dakika kadar bekletin.

2
Yaptım

Beş dakikanın sonunda olmuş çok güzel bir şekilde ama ya valla şimdi bunlar çok kısa bir yoracağım. Ellerimle yağladım evet çünkü bayağı yapışan diyorum bu şekilde yapışmıyor önce yoğuruyorum.

Onları sekiz gezegenlerden biraz daha küçük yapabilirsiniz daha büyük de yapabilirsiniz şöyle biraz tezgahın üzerine daha sözlere biraz konuyorlar. Böyle elinle biraz bastırdım evet ama hala elinizde çevirirsiniz ya da biraz ev okullardan teslim olabilirsiniz bunu mümkün olunca yuvarlak yapmaya çalışalım.

3
Yaptım

Açtığımız sonra sıcak tamamı üzerine koyalım mutlaka altı vanın sıcak olması gerekiyor bu şekilde çok daha güzel kabaracaktır çün yavaş yavaş pişmesini bekleyelim. Bazlamaları altı yüz pişirdikten sonra her iki tarafında böyle bolca tereyağıyla kaplıyoruz.


Ama bu bedende durduğu için ilk halinden çok daha yumuşak hiç bu sefer iş okul ve damarlarını kullanmadan elinde geniş ettim.

4
Yaptım

Bazlamaların üzerine tereyağı sürdükten sonra hepsini üst üste koydum al istediğin gibi gördüğünüz gibi yumuşacık hatta Pamuk gibi bazı alanların hazır.

//
geri
Mutfak Evyesi Nasıl Temizlenir?
ileri
HİÇ BÖYLE TATLI GÖRMEDİNİZ 👌 Binbirgece Masalı
geri
Mutfak Evyesi Nasıl Temizlenir?
ileri
HİÇ BÖYLE TATLI GÖRMEDİNİZ 👌 Binbirgece Masalı
Content Protection by DMCA.com