HİÇ BÖYLE TATLI GÖRMEDİNİZ 👌 Binbirgece Masalı

Sosyal medya hesabında paylaş:

Veya bu URL’yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Pelte :
1 su bardağı Pekmez (Üzüm veya Dut )
3 su bardağı Su
3 yemek kaşığı dolusu Un
75 gr Tereyağ
Sütlü Krema :
3 su bardağı Süt
1 su bardağından biraz eksik Şeker
1 yemek kaşığı Un
1 yemek kaşığı Nişasta (Buğday veya Mısır olur)
75 gr Tereyağ
1 paket Vanilya

HİÇ BÖYLE TATLI GÖRMEDİNİZ 👌 Binbirgece Masalı

  • Orta

Malzemeler

Tarif Hakkında

Paylaş

Sunumu ayrı lezzeti ayrı güzel bir şaheser oldu diyebilirim.   İlk katmanımız hazırlamak için bir su bardağı üzüm pekmezini tenceremize alalım.İsteğe bağlı olarak dut pekmez de kullanabilirsiniz fakat keçiboynuzu pekmezini tavsiye etmiyorum çünkü çok baskın bir aroması var.Bir su bardağı pekmez üç su bardağı su ve üç dolu yemek kaşığı unumuzu ekleyelim.

Tüm malzemeleri pürüzsüz olacak şekilde karıştıralım hiç un topağı kalmaması gerekli hızlıca karıştırın topaklanmış un hiç olmasın şimdi kenara alabiliriz.İkinci katmanımız için üç su bardağı sütümüzü tenceremize alalım aynı zamanda hem sağlıklı hem güzel hem pratik yani bu tatlıda her şey var diyebilirim.

Adımlar

1
Yaptım

Üç su bardağı süt bir su bardağından bir parmak eksik şeker ekledim ben isterseniz bir su bardağı ekleyebilirsiniz o bile gayet güzel olur çünkü soğuduktan sonra tatlı olmuyor.Bir yemek kaşığı un yine bir yemek kaşığı dolusu nişasta yine hepsini pürüzsüz olacak şekilde karıştıralım yani bir tane bile pürüz kalmamış olsun.İki katmanımızıda hazırladık ocağa teker teker alalım pişirmeye başlayalım.

Sürekli karıştırarak ilk önce sütlü krema mızı hazırladım kıvamını aldı pürüzsüz bir şekilde hiç topaklanmadı bu aşamada yetmiş beş gram tereyağı ve bir pakette vanilya mızı ekleyelim hızlıca karıştıralım yani tereyağımız eriyip kıvamını birazcık daha alıncaya dek ocaktan indirmeyelim lütfen karıştırmaya devam edin Tatlımız eridiğinde kenara alabiliriz.pekmezli peltemizide kaynatarak pişirdim kıvamını almaya başladıktan sonra kaynadıktan sonra. Yetmiş beş gram tereyağını ekleyin bu tereyağı oranlarını elli gram olarak da azaltabilirsiniz tarifinize bir sorun yaratmaz ve peltemiz de hazır.Hem peltemizi hem sütlü tatlımızı hazırladık.Bir tam porsiyonluk olarak cam kaselerde yapacağımı hem de kare bir borcam da yapıyorum artık siz nasıl isterseniz bu şekilde yapabilirsiniz hepsini ıslattım.Ters çevirerek koydum ki kurumasın hava çok sıcak çünkü.

2
Yaptım

Ve şimdi dönüşümlü olarak bir kepçe sütlü tatlımızdan bir kepçe de peltemizden ne kadar dönüşümlü yaparsınız o kadar katlarımız oluyor.Daha kalın katlar istiyorsanız büyük bir kepçe kullanın yok incecik yani bendeki gibi böyle Tel Tel katları görmek istiyorsanız minik bir kepçe kullanmanız tavsiyedir.yapmış olduğumuz iki tatlıyı birleştirmek ve birleştirirken de katmanlı olarak birleştirdim ortaya hakikaten çok uyumlu bir lezzet ve görüntü çıktı.

Kare borcam sonra da aynı işlemler dönüşümlü olarak bir sütlü bir peltemizden de ekleyerek bitirdim. Bütün tatlılarımız bitti birkaç tane peltemden biraz artmıştı onu da küçük porsiyonluk kalıplara döktüm.Şimdi tatlılarınızı sabah yaptıysanız, akşama kadar dinlendirin, akşam yapmışsanız sabaha kadar dinlendirebilirsiniz dört beş saat buzdolabında dinlendirmeye alıyoruz.Ben bir gece dinlendirdim ve bir gecenin sonunda hepsini kalıptan çıkaracağım

3
Yaptım

Tabii burada ben de biraz heyecanlandım.ilk defa yaptığım bir tarif Allaha şükür yarı yolda kalmadım hepsi gayet güzel bir şekilde çıktı.Yani misafirlerimize sunarken böyle gördüklerinde çok sade görünecek ama çatalı batırdıklarında şok olacaklar aralar da böyle çizgi çizgi.Arzu ettiğiniz gibi dekore yapabilirsiniz ben biraz ceviz hindistan cevizi ve antep fıstığı ile tüm tatlıların üzerini hafif şöyle süsledim dekore yaptım Hatta şu da aklıma geldi daha sonra çok az pekmez dökerek de servis yapabilirsiniz o da çok yakışır çünkü öyle tatlı birşey değil rahat olsun içiniz.

En güzel bölüme geldik kesiyorum ve mükemmel görünümü ortaya çıkıyor. Harika oldu gerçekten ben kendim bile hayran kaldım o pekmezle bir sütlü tatlının uyumu bu kadar mı güzel olur anlatamam.İster büyük ister yuvarlak borcamda da istediğiniz gibi yapın dilimleyin tabaklarınıza servis edin misafirleriniz hayran kalacak.sütlü tatlılarda her zaman belirtiyorum böyle sallanmalı ki bu demektir ki nefis bir kıvamı var.

//
geri
1 ÖLÇÜDEN BİR SÜRÜ PAMUK GİBİ BAZLAMA TARİFİ..
ileri
HAMURU ASLA YIRTILMAYAN SU BÖREĞİ TARIFI👌muhteşem oluyor ✔
geri
1 ÖLÇÜDEN BİR SÜRÜ PAMUK GİBİ BAZLAMA TARİFİ..
ileri
HAMURU ASLA YIRTILMAYAN SU BÖREĞİ TARIFI👌muhteşem oluyor ✔
Content Protection by DMCA.com