Çılbır Tarifi

Sosyal medya hesabında paylaş:

Veya bu URL’yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi sayısına göre ayarla:
2 litre su
6 adet yumurta
5 yemek kaşığı sirke
2 büyük kase yoğurt
2 diş sarımsak
3 yemek kaşığı tereyağı
1 tutam tuz
1 tatlı kaşığı kırmızı biber

Çılbır Tarifi

  • 15
  • 3 Kişilik
  • Zor

Malzemeler

Tarif Hakkında

Paylaş

Şimdilerde poşe yumurta olarak sık sık adı geçen, halbuki bu coğrafyada çok uzun yıllardır sofralarda yer alan çılbırla yeniden tanışma vakti. Eğer yumurta seviyorsanız, yapabileceğiniz en pratik ve en lezzetli tariflerden biri karşınızda.

Harika bir akşam yemeği için vaktiniz ve yeterli malzemeniz yoksa bu çok az malzemeyle yapılan lezzetli yemek kurtarıcınız olabilir. Sadece poşe haliyle de kahvaltılarda harikalar yaratabilirsiniz.

Hem hafif hem doyurucu bir alternatif olan çılbırı, beslenmenize dikkat ettiğiniz ve diyet yaptığınız zamanlarda da pratik bir yemek olarak değerlendirebilirsiniz.

Protein açısından zengin olan bu yemeğin üzerine tereyağı yerine iki yemek kaşığı bitkisel yağ kullanırsanız, diyet beslenme programlarınızın vazgeçilmezi olabilir.

Püf Noktası

Yumurtaları, su tamamen kaynadıktan sonra ve mümkün olduğunca birbirinden uzağa kırmanız, hem pişerken hem de porsiyon olarak çıkarken daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca yumurtaları kepçe veya fincan ile suya bırakmak dağılmamaları için iyi bir yöntem. Özellikle yumurtanın sarı kısmının dağılmaması için çatal gibi delici aletlerle kontrol etmemelisiniz. Hatta çılbır yaparken silikon malzeme kullanmanız daha iyi olacaktır.

Servis Önerisi

Servis tabağı olarak çukur tabak kullanmanız daha iyi olacaktır. Fırından yeni çıkmış beyaz ekmek ve meyve kompostosu ile birlikte tüketebilirsiniz.

Adımlar

1
Yaptım

Derin ve geniş bir tencerede suyu kaynatın. Kaynamaya başlayınca içine bir tutam tuz ve sirkeyi ilave ederek ocağı kısın. Suyu kettle yardımıyla kaynatmanız süreyi kısaltacaktır.

2
Yaptım

Yumurtaları suya bırakmanın iki yolu var. Her yumurtayı tek tek bir kepçeye ya da bir fincana kırıp öyle suya bırakabilirsiniz. Ya da direk suya kırabilirsiniz. Ama her iki şekilde de suya yavaşça bırakmalısınız. Aksi takdirde yumurtalar dağılacaktır.

3
Yaptım

Yumurtalar kaynayan suyun içinde kısa sürede pişecektir. Bu sırada iki diş sarımsağı küçük bir rendeyle rendeleyin ve yoğurtla karıştırın. Yoğurda da bir tutam tuz atabilirsiniz.

4
Yaptım

Hazırladığınız sarımsaklı yoğurttan bir kaşık servis tabağınızın altına yayın.

Yumurtalar, haşlanmış yumurta görüntüsüne geldiğinde pişmiş demektir. Daha az pişmiş yumurta seviyorsanız, yumurtanın dışı tamamen bembeyaz olmadan yumurtaları çıkarmanız önerilir.

5
Yaptım

Yumurtaları bir süzgeç yardımıyla, suyunu iyice süzerek, direk servis edeceğiniz yoğurtlu tabağa alın. Üzerine birer kaşık daha sarımsaklı yoğurt gezdirin.

Tereyağı küçük bir cezve içinde eritin ve kaynamaya başlayınca kırmızı toz biberi ilave edin. Yaklaşık on saniye kadar daha kaynatın ve ocaktan alın. Daha fazla kaynatmanız hem yağın hem biberin yanmasına neden olacaktır.

6
Yaptım

Yoğurtlu yumurtaların üzerine, biberli tereyağı gezdirin ve artık çılbırınız yemeye hazır.

//
geri
Soğan Çorbası Tarifi
ileri
Lokanta Usulü Kuru Fasulye
geri
Soğan Çorbası Tarifi
ileri
Lokanta Usulü Kuru Fasulye
Content Protection by DMCA.com