Kızartma Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal medya hesabında paylaş:

Veya bu URL’yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kızartmak için yağ
Sebze
Et
Tavuk
Balık

Kızartma Yapmanın Püf Noktaları

  • Orta

Malzemeler

Tarif Hakkında

Paylaş

Kızartma yollarından geçerek önümüze gelen yemeğin lezzetsiz olma ihtimali oldukça düşüktür. Bu kızartma yolundan geçen ister patates olsun,ister patlıcan,ister balık isterseniz de et ya da tavuk olsun. Hepsi nefis oluyor ve doyasıya yiyoruz.

Kızartma yapılırken en büyük sorunlardan biri yağın dışarıya sıçramasıdır. Bu sıçrama sonucunda ne yazıkki elleriniz,kollarınız,ocağınız yanıyor. Bu sıkıntılardan dolayı kızartma yapacağınız zaman suratlarınızın asıldığını görüyoruz.

 

Kızartmanız iyi olsun istiyorsanız yağı çok iyi ısıtmalısınız. Bu kuralı uyguladığınızda yani yağınızı ne kadar çok ısıtırsanız sıçrama olasılığı dahada artmaktadır. Artık eliniz,kolunuz,ocağınız yanmasın istiyorsanız kızartma yaptığınız tavaya çok az miktarda ekmek içi eklemelisiniz.


Oldu ki unuttunuz. Tavada bir şey kızartırken yağ sıçramaya başladıysa hemen o anda bir parça ekmeğin içini kızaran yağın içerisine atın.

Ekmek için kızartma yağını emecek ve dışarıya sıçramasını engelleyecektir. Bu şekilde kendinizi güvende hissederek kızartmanızı yapabilirsiniz.

Kızartma yağının dışarıya sıçramasını engelleyecek başka yollarda bulunmaktadır.
Ekmek içi taktiği ana yönteminiz olsa da yandaşları bulunmaktadır.

Yağ kızgınken,kızgın olan yağı su ile temas ettirirseniz büyük sıçramalar ortaya çıkar. Bu sorunla karşı karşıya gelmemek için kızartacağınız malzemeleri tek tek kağıt havlu ile ıslaklık kalmayacak şekilde kurulamalısınız.

Başka bir yöntem ise kızarttığınız şey ne olursa olsun kapak kullanmalısınız. Bu sayede buharlaşmaya sebep olacak ve yağın sıçramasını engelleyecektir. Kapak kullanmayı kafanıza koyduysanız kapak ile tava arasına gazete kağıdı koyabilirsiniz.

Son yöntem olarak kızartacağınız malzemeleri tavaya eklemeden önce yağın içine bir miktar tuz atmalısınız. Bu sayede yağın sıçrama olasılığı azalacaktır.

//
geri
Mayalı Hamur Yapmanın Püf Noktaları
ileri
Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları
geri
Mayalı Hamur Yapmanın Püf Noktaları
ileri
Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları
Content Protection by DMCA.com