Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal medya hesabında paylaş:

Veya bu URL’yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Un
Şeker
Yağ Katı ya da sıvı olabilir
Tuz
Kakao

Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

  • Orta

Malzemeler

Tarif Hakkında

Paylaş

En güzel kurabiyeler bu püf noktaları bilenlerin mutfağında pişiyor emin olun. Küçük küçük sıralar işte o koskocaman lezzet farkını ortaya çıkartıyor. Ama artık dert etmeyin, siz de bu püf noktalarına kulak verin, en güzel kurabiyeler hep sizinkiler olsun.

Ne yazıkkı un,şeker,tereyağı gibi oldukça kolay malzemelerle elde edilen kurabiyeler her zaman ağızda dağılır kıvamda olamıyor.
Her ne kadar tariflere uysanız da istediğiniz sonuçları elde edemiyorsunuz.

 

Yapmış olduğunuz kekin kabarmasını,yapmış olduğunuz kurabiyenin ağızda dağılmasını istiyorsanız işin sırrı malzemelerin ısısında gizlidir.
Kurabiye tarifi hazırlarken kullanmış olduğumuz tereyağı oda sıcaklığında olmalıdır. Sadece tereyağla kalmayıp un, yumurta, şeker, vanilya, kabartma tozu, süt ya da kullanmak istediğiniz diğer malzemelerinde oda sıcaklığında olmaları lazım.
Kurabiye yapacağınız zaman mümkünse malzemelerini yarım saat önceden hazır edin. Dikkatli olun güneş ışınlarına maruz kalmasın.

Yapılan kurabiyenin ağızda dağılmasını istiyorsanız tereyağ seçiminiz doğru olmalıdır. Bundan dolayı kurabiye yapacağınız zaman daha önceden beklettiğiniz oda sıcaklığıyla dengelenen tereyağlarını kullanmalısınız.
Kullanmış olduğunuz tereyağı, diğer malzemeleri bir arada tutmaktadır.

Hamurunuzun dağılmasını istemiyor ve biraz daha dayanıklı olsun istiyorsanız margarin, daha hafif ve yumuşak olsun istiyorsanız sıvı yağ kullanmalısınız.

Kurabiyenin ağızda dağılmasını etkileyen faktörlerden biri de şeker seçiminizdir. Pudra şekeri kullandığınızda yapmış olduğunuz kurabiye yumuşacık ve ağızda dağılacak hale gelir. Biraz daha çıtır olsun istiyorsanız toz şeker kullanabilirsiniz.

Un koymak yerine nişasta koyduğunuzda elde edilen kurabiye daha ağızda dağılır hale gelecektir.
Kabartma tozu koymak yerine de karbonat kullandığınızda elde edilen kurabiye daha yumuşak hale gelmektedir.

İlk aşamada tereyağı ve şekeri kremamsı bir kıvam alana kadar çırpmalısınız. Çok fazla çırpmamaya dikkat edin. Aksi taktirde kurabiyeleriniz pişme aşamasında çatlayacaktır.
Ardından içerisine koyacağınız yumurtaların tamamını bir anda değil tek tek koyup yavaşca çırpmalısınız.
Yapmış olduğunuz hamuru dinlendirmeyi kesinlikle unutmayın. Mutlaka şekil vermeden önce 1 saat dinlenmesi lazımdır.

İsterseniz sıradan keserek, isterseniz dondurma kaşığıyla, isterseniz de harçtan parçalar şeklinde kalıplar oluşturabilirsiniz.
Eğer şekli elinizde verecekseniz, ellere hafif yağ sürmeyi unutmayın. Aksi taktirde yapmış olduğunuz hamur elinizde kalabilir.

Kurabiyeyi pişirirken dikkatli olmalısınız. Çünkü çabuk pişen gıdalardan biridir. Kurabiyeleriniz piştikten sonra oda sıcaklığında bir süre bekletin ve ardından tüketin.

//
geri
Kızartma Yapmanın Püf Noktaları
ileri
Soğan Çorbası Tarifi
geri
Kızartma Yapmanın Püf Noktaları
ileri
Soğan Çorbası Tarifi
Content Protection by DMCA.com