Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Sosyal medya hesabında paylaş:

Veya bu URL’yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

  • Orta

Tarif Hakkında

Paylaş

Günümüzde en çok karşılaştığımız problemlerden biri mide yanmasıdır. Ülser, reflü, gastrit ve diğer mide rahatsızlıklarının çoğunda belirtiler mide yanması ve ağrımasıdır. Mide hastalığı çeken kişiler bu problemin ne kadar acılı süreç olduğunu bilirler. Mide için zararlı bir yiyecek tüketildiğinde gece uykudan uyandırabilecek yanma ve ağrılar ortaya çıkabilir. Genellikle asit düzenleyici ve mide koruyucu ilaçlar tercih edilse de asitli, yağlı ya da mide için zararlı besin tükettiğinizde yeniden problem ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda mide yanmasını kontrol edebileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri aşağıdaki yazımızda görebilirsiniz.

1.Bu içecek ve yiyeceklerden uzak durmaya çalışın
Çay, kahve, kafein, asitli içecekler, kızartma, yoğun baharatlı yiyecekler, acılı yiyecekler, alkol, sigara ve çikolata mide yanmasının ana sebeplerindendir. Bu bahsedilen içecek ve yiyecekleri minimuma indirerek ve sigarayı ömür boyu bırakarak mide problemlerinden kurtulabilmeniz mümkün.
2. Rahat olmalısınız
Stresin sebep olabileceği çoğu şeyi biliyoruz. Hele ki mide problemleriniz varsa ve stresliyseniz mide yanması oldukça normaldir. Özel hayatınızda ya da iş hayatınızda yaşamış olduğunuz problemler sağlığınızı etkilememesi için önlem almalısınız. Çünkü ilerleyen dönemler stresli olduğunuz zamanlarda mideniz olumsuz olarak etkilenebilir. Çok zor olduğunu bilsek de stresi hayatınızdan uzaklaştırarak mide problemlerini yok edebilirsiniz.
3. Papatya çayı
Mide problemlerinizden etkili, doğal ve ucuz yol ile kurtulabilmeniz mümkün. Papatya çayı, yüzyıllardır birçok ilacın içeriğinde yer almaktadır. Yararları saymakla bitmeyen papatya çayı vücudunuzu rahatlatır ve güzel bir uyku çekmenizi sağlar. Regl döneminde oluşan krampları ortadan kaldıran papatya çayı bunlarla kalmayıp gastrit ve ülser gibi mide problemlerinin de şifasıdır. Günde sadece bir bardak çay tüketerek mide ağrısını ve mide yanmasına veda edebilirsiniz. Dikkatli olmanız gereken husus günde iki bardaktan fazla papatya çayı tüketmemelisiniz. 2 – 3 tane kurutulmuş papatyanın üzerine su ekleyerek 5 dakika demlenmesi için bırakın. Demlendikten sonra çayınızı süzüp gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.
4. Süt
Her zaman değil de arada bir mide problemleri yaşadığınızda sütü tüketebilirsiniz. Sadece bir yudum soğuk süt içerek midenizin içerisinde bulunan asidi yok edebilirsiniz.
5. Aloe Vera
Aloe Vera bitkisinin içerisinde bulan sudan çok az miktarda içtiğiniz taktirde midenizi rahatlatarak yanmasını engellersiniz.

6. Sol tarafa doğru yatmalısınız
Gece midenizin yanmasından dolayı uyuyamıyorsanız %100 çözüm yolu olacak yöntemi vakit geçmeden denemelisiniz. Gece sağ tarafınıza yatarak midenize baskı uygulamış olursunuz. Böylelikle asitli mide öz suyu yukarı çıkar ve ağzınıza gelip bütün yemek borunuzun, boğazınızın yanmasını sağlar. Böylelikle tahriş olan boğazınız, şiddetli öksürüklere yol açar. Fakat sol tarafa yatarak bu tür problemlerle karşılaşmayacaksınız.


7. Bal tüketmelisiniz
1 çorba kaşığı bal yiyerek midenizin yanmasını hafifletebilirsiniz. Direkt bal yiyemiyorsanız papatya çayının içerisine de ilave edebilirsiniz. Böylelikle papatya çayının hem tadı güzelleşir hem de mide yanmasını önler.
8. Öğünleri hafifleştirmelisiniz
Midenize fazla yüklendiğiniz taktirde mide problemlerinden kurtulmanız oldukça zor. Yukarıda saymış olduğumuz yiyecekler ile aranıza biraz mesafe koyup akşam yemeklerinizi hafif tutmalısınız. Haşlanmış sebzeler ve tahıllı besinler tüketmeniz doğru bir davranış olacaktır.
9. Soda içebilirsiniz
Soda içerek mide rahatsızlıkları ve mide yanmasını önleyebilirsiniz. Mide asitini düzenleyen soda mide yanmanızı da yok eder. Fakat bazı mide problemlerinizi soda içerek daha da kötüye sürükleyebilirsiniz. Bu nedenle bir kez soda için ve kötü bir sonuç alırsanız devam etmeyin.
10. Asitli meyveler tüketmeyin
Greyfurt, limon, mandalina ve portakal gibi asitli meyvelerden uzak durmalısınız. Eğer aç karnına bu meyvelerden tüketirseniz mide yanmasına yol açmış olursunuz.
11. Bol miktarda su tüketmelisiniz
Mideniz yanmaya başladığı anda geçici çözüm yolu olarak su tüketmelisiniz. Asitli bir ortam oluştuğu için mideniz su ile beraber rahatlayacak ve ekşimesi azalacaktır. Fakat geçici bir çözüm yolu olduğu için ilerleyen zamanlarda tekrardan mide asidi ortaya çıkabilir. Bundan dolayı midenizde yanma hissettiğiniz her an bir bardak su içerek günde 2 litre su tüketmelisiniz.
12. Baş yukarıda olacak şekilde uyumalısınız
Vücudunuzu yatağa bıraktığınız anda mide yanması başlıyorsa ve bir anda mide öz suyunuz ağzınıza geliyorsa çözüm oldukça basit. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi sola yatın ve yastığınızı yükseltin. Yükseltmiş olduğunuz yastık sayesinde midenizin öz suyu yukarıya çıkmayarak yanma hissi oluşmayacaktır.

13. Nane
Kimi zaman mide yanmalarında kullanılan yöntemlerden biridir. Günlük içmeniz gereken 2 litre suyu ister parça parça isterseniz de bir şişeye koyun ve içerisine taze nane yapraklarını ilave edin. Bu suyu en az yarım saat beklettikten sonra yapraklarını süzün ve suyu tüketin. Eğer sizin için problem yaratmayacaksa nane yaprakları su dolu şişenin içerisinde de kalabilir. Gün içerisinde naneli su içtiğiniz taktirde mide yanmanız hafifleyecektir. Ayrıca su ile tüketmek yerine çiğneyip ya da yiyebilirsiniz.
14. Yemek yedikten en az 2 – 3 saat sonra uyumalısınız
Yemek yedikten sonra hemen uzanıp uykuya dalmak büyük bir problem ortaya çıkarabilir. Henüz sindirimi gerçeklememiş olan besinler midenizde asit oluşumuna sebep olacaktır. Bundan dolayı uykuya dalmadan önce yemek yememeye ve eğer yemek yediyseniz en az 2 – 3 saat sonra uyumaya özen gösterin.
15. Rezene
Rezene tohumlarından demleyeceğiniz bir bardak çayı tüketerek mide yanmanızı önleyebilirsiniz. 1 bardak kaynamış suyun içerisine 2 yemek kaşığı rezene tohumu ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp soğuması için bekleyin. Soğuduktan sonra tohumları süzerek tüketebilirsiniz.
16. Yemekten sonra fazla hareket etmeyin
Midenizi sıkılaştırmak için yapmış olduğunuz hareketleri yemekten hemen sonra yaptığınız taktirde mide yanması problemi ortaya çıkar. Mideniz sıkıştığı için asitli mide öz suyunuz ağzınıza gelir ve boğazınızı yakar. Bunun için hareket etmeden önce yemeğin üzerinden 1 saat geçmesini beklemelisiniz.
17. Zencefil
Mide yanması konusunda oldukça şifalı olarak bilinen zencefili doğru tüketmeye dikkat etmelisiniz. Zencefil çayını doğru tüketerek midenizdeki yanmayı engelleyerek rahatlamasını sağlar. Bu çayı çok fazla tükettiğiniz taktirde yanmayı arttırabilirsiniz. Bundan dolayı az miktarda ve az zencefille çayı demlemelisiniz.
18. Adaçayı
Bir bardak ada çayı tüketerek midenizin yanmasını önleyip rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
19. Midenizi sıkan kıyafetler giymemelisiniz
Fazla sıkan pantolon veya kemerler mide asidine yol açabilir. Mide yanması gibi problemleri yaşadığınız zaman mümkün mertebe mideye baskı yapmayacak kıyafetler giymelisiniz.

20. Melisa çayı
Yüzyıllar boyunca şifa niyetiyle tüketilen Melisa otunun çayı mide yanmasını da gidermektedir. Mideniz yandığı anda kurutulmuş melisa çayı yapmak istiyorsanız 1 fincan kaynamış suyu 1 çay kaşığı melisa otunun üzerinde dökün 8 – 10 dakika bekledikten sonra süzerek tüketin. Demleme süresini çok uzatmamalısınız çünkü demlenen çay acılaşabilir. Taze melisa yaprakları ile çay demleyerek 1 fincan için 1,5 çay kaşığı melisa otu yeterli olacaktır.

//
geri
Tepsi Poğaçası
ileri
Unsuz Yağsız Az Malzemeli Kurabiye Tarifi
geri
Tepsi Poğaçası
ileri
Unsuz Yağsız Az Malzemeli Kurabiye Tarifi
Content Protection by DMCA.com